Necmettin (A Koyunlu) ,   Merhabalar, Iyi yayinlar SIRADAKI PARCAYI EMIN YASAR EMINAGAOGLU, METIN EMINAGAOGLU VE TANER EMINAGAOLU ICIN ISTIYorUM.brbrSELAMLAR VE SAYGILAR br...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
whatsapp istek hattı tel: 0531 300 1982
 
 

Sakin Şehir" Şavşat'ta Dünya Cittaslow Günü Kutlandı

 

Artvin'in "Sakin Şehir" unvanlı Şavşat ilçesinde "Dünya Cittaslow Günü" kutlandı.

 

Artvinin "Sakin Şehir" unvanlı  Şavşat ilçesinde "Dünya Cittaslow Günü" kutlandı.

İtalyanın  Milano kentinde toplanan Cittaslow 2015 Genel Kurulunda "sakin şehir" unvanı alan ilçede, kaymakamlık önünde etkinlik düzenlendi.

Şavşat Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının düzenlediği etkinlikte, yöresel ürünlerin satışa çıkarıldığı "Cittaslow Pazarı" kuruldu.

Belediye Başkanı  Ahmet Sinan Öztürk, bugünün Dünya CittaSlow günü olduğunu ifade ederek, dünya genelinde 30 ülkede 235 kentte CittaSlow pazarı kurulduğunu söyledi.

Şavşatın 2015 yılı Haziran ayında CittaSlow unvanı aldığını hatırlatan Öztürk, "Bugün CittaSlow kriterlerine uygun olarak yöresel el sanatlarının, gelenek göreneklerimizin, kültürel değerlerimizin yaşatıldığı bir pazar ortamındayız. CittaSlow felsefesindeki şey hayattan tat almak, büyük kalabalık şehirlerimizde bunalan insanlarımızın bir araya gelmesi, kültürel değerlerimizin geçmişten geleceğe aktarılması, yöresel mimarimizin yaşatılmasıdır. Dünyanın her yerinde bugün CittaSlow pazarları kuruluyor. Biz de burada CittaSlow pazarı kurduk." dedi.

Şavşat CittaSlow Temsilcisi Filiz Özcanda 30 ülkede 235 kenttin CittaSlow unvanı taşıdığını belirtti.

Şavşatın da  Türkiyedeki 11 CittaSlow kentinden birisi olduğunu dile getiren Özcan, "CittaSlow gününü biz de kendi ilçemizde kutlamak istedik. Yerel kalkınma modeli ile ilçemizi tanıtmaya kararlıyız. CittaSlow kent unvanını aldıktan sonra ilçemiz turist akınına uğradı. Gelen turistlere yöresel ürünlerimizi satarak yöre insanını kalkındırmalıyız. Böylelikle yerel kalkınma modelini gerçekleştirmiş oluruz." diye konuştu.

Özcan, kurulan pazara vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini de ifade etti.

Programa katılan yetkililer tarafından pazarın gezilmesinin ardından, yöresel türküler eşliğinde horon oynandı.

Programa  Artvin Vali Yardımcısı  Adem Başoğlu,  Artvin Belediye Başkanı  Mehmet Kocatepe,  Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, İl Kültür Turizm Müdürü  Ömer Gümüş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 
Tarih       : 27 Eylül 2017
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2017                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur