Necmettin (A Koyunlu) ,   Merhabalar, Iyi yayinlar SIRADAKI PARCAYI EMIN YASAR EMINAGAOGLU, METIN EMINAGAOGLU VE TANER EMINAGAOLU ICIN ISTIYorUM.brbrSELAMLAR VE SAYGILAR br...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
whatsapp istek hattı tel: 0531 300 1982
 
 

Şavşat'ta, Çağlayan Hes'in 'Çed Olumlu' Raporu İptal Edildi

 

DANIŞTAY, Artvin'in Şavşat İlçesi Meydancık Köyü'nde yapımı planlanan Çağlayan Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararını iptal eden yerel mahkeme kararını onadı.

Şavşatta, Çağlayan Hesin Çed Olumlu Raporu İptal Edildi, System.String[] 

DANIŞTAY,  Artvinin  Şavşat İlçesi  Meydancık Köyünde yapımı planlanan  Çağlayan Hidroelektrik Santrali ( HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararını iptal eden yerel mahkeme kararını onadı.

Çağlayan Köyündeki  Meydancık Deresi üzerine kurulması planlanan 22 megavat gücündeki  Çağlayan  HES Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED Olumlu raporu verdi.  Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışıma Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde 26 kişi, ÇED raporunun iptali istemiyle 2 yıl önce  Rize İdare Mahkemesine iptal davası açtı. Bölge halkı iptal davası başvurusunda ÇED raporunda planlanan faaliyetin çevresel etkilerinin yeterli düzeyde veri ve belgeye dayandırılmadığı, membada su haklarının korunmadığı, ÇED sürecinde bilgilendirme usullerine uyulmadığı, aynı vadide arka arkaya var olan diğer  HES projelerinin gizlendiği, sucul yaşam ve faunaya müdahalede bulunulduğu, tarımsal sulamaya ilişkin veriler bulunmadığı, havza planlaması yapılmadığı ve can suyunun yetersiz olduğu iddialarına yer verdi.

Rize İdare Mahkemesi, geçen yıl Temmuz ayında bilirkişi heyetinin de benzer doğrultuda raporu üzerine bakanlığın, ÇED Olumlu raporunu hukuka aykırı bularak iptal etti. Karar üzerine  Danıştaya itirazda bulunuldu. İtirazı değerlendiren  Danıştay, yerel mahkeme kararını onadı.

- Artvin

 
Tarih       : 12 Ekim 2017
 
 

                                                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2017                                                                      DJ İstek Paneli Girişi

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur